×
×

نرخ‌های تلگرامی ارز تاثیری بر سفره مردم ندارد/ دولت به اندازه ۱۳ سال گذشته پرتاب فضایی داشت / بیش از ۲ میلیون واحد در طرح نهضت ملی مسکن ساخته شد

 • کد نوشته: 1446
 • فروردین ۲۱, ۱۴۰۳
 • 9 بازدید
 • ۰
 • به گزارش تابناک، نخستین نشست خبری علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت سیزدهم، در سال ۱۴۰۳ امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین با حضور اصحاب رسانه برگزار شد و جهرمی با اشاره به عملکرد دولت در سال گذشته بیان کرد: در سالی که گذشت، بیش از ۲۰ نشست خبری برگزار و به بیش از ۴۰۰ پرسش پاسخ داده شد. […]

  نرخ‌های تلگرامی ارز تاثیری بر سفره مردم ندارد/ دولت به
اندازه ۱۳ سال گذشته پرتاب فضایی داشت / بیش از ۲ میلیون واحد در طرح
نهضت ملی مسکن ساخته شد
 • به گزارش تابناک، نخستین نشست خبری علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت سیزدهم، در سال ۱۴۰۳ امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین با حضور اصحاب رسانه برگزار شد و جهرمی با اشاره به عملکرد دولت در سال گذشته بیان کرد: در سالی که گذشت، بیش از ۲۰ نشست خبری برگزار و به بیش از ۴۰۰ پرسش پاسخ داده شد.

  وی با مرور اقدامات دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۲ توضیح داد: در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ رشد اقتصادی با احتساب درآمد نفتی مثبت ۶ و ۷ درصد برآورد می‌شود و بدون در نظر گرفتن درآمد‌های نفتی رقم رشد ۴ و ۲ دهم درصد اعلام شده است؛ روندی که نوید عبور از دوره رکود دهه نود را می‌دهد و تحقق شعار سال «رونق تولید» را به تصویر می‌کشد.

  جهرمی درباره جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز تصریح کرد: تاکنون حدود ۵ و نیم میلیارد دلار برای تکمیل ۳۱۸ پروژه، جذب شده است. همچنین در راستای تحقق بخش دوم شعار سال، مبنی بر مهار تورم، شاهد کاهش نرخ تورم بودیم. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شد، نرخ تورم ۳ رقمی شود؛ اما این اتفاق رخ نداد و از تورم نقطه به نقطه ۵۵ درصد به نرخ ۳۵ درصد دست پیدا کردیم.

  بیش از ۲ میلیون واحد در طرح نهضت ملی مسکن ساخته شد

  وی درباره نرخ رشد نقدینگی گفت: برنامه ریزی ها برای رسیدن نرخ رشد نقدینگی به ۲۵ درصد در سال ۱۴۰۲ بود و در حال حاضر شاهد تحقق و حتی پیشبرد این برنامه هستیم؛ کمااینکه نرخ ۲۴ و ۳ دهم درصدی نیز در این زمینه رقم خورده است. روندی که حاکی از اثر بخشی سیاست های اقتصادی در بخش کلان است و انشاءالله در اقتصاد خرد هم نمایان خواهد شد.

  جهرمی درباره نرخ بیکاری نیز افزود: نرخ بیکاری طی سه سال از ۱۰ درصد به حدود ۷ درصد رسیده که یکی از دلایل آن فعالسازی حدود ۷۰۰۰ هزار کارخانه تعطیل شده بوده است.

  سخنگوی دولت درباره حوزه مدیریت و رفع تنش‌های آبی عنوان کرد: ما در این زمینه با بحران جدی مواجه بودیم . اما در حال حاضر با اجرای خطوط ۵ گانه انتقال آب از خلیج فارس به کویر مرکزی ایران در حال انجام است. همچنین از ۱۰ هزار روستا به بیش از ۵ هزار روستا آبرسانی شده است و باقیمانده روستاها نیز در حال آبرسانی هستند.

  جهرمی درباره طرح نهضت ملی مسکن گفت: با تشکر از همکاری تمام نهادها و دستگاه ها اکنون ۲ و ۴ دهم میلیون مسکن در حال ساخت است و بیش از ۲۴۰ هزار مسکن مهر باقی مانده که از ۱۰سال پیش نیمی از این واحدها تکمیل شدند. وی با اشاره به فعالیت های فضایی در دولت سیزدهم گفت: این دولت به اندازه تمام ۱۳ سال گذشته، پرتاب فضایی داشته است.

  وی با اشاره به ۳۴ سفر داخلی و خارجی رییس جمهور در سال گذشته گفت: ۲۱ سفر داخلی انجام و ۶۶ کلان پروژه طی این سفرها افتتاح و ۱۳ سفر خارجی نیز انجام شد.

  وی در خصوص واردات کالاهای اساسی گفت: در آخرین سال دولت دوازدهم، بودجه خرید گندم ۲۳ هزار میلیارد تومان بوده در حالی که در سال گذشته ۱۵۰ هزار میلیارد تومان و افزایش ۷ برابری داشتیم. همچنین تولید گندم از ۴ و ۷ دهم میلیون تن به ۱۰ و نیم میلیون تن رسیده است و این سیاست باید برای سایر کالاهای اساسی جهت خودکفایی صورت گیرد. 

  ماجرای خرید واگن از چینی‌ها چیست؟

  وی در خصوص موضوع خرید واگن های مترو از چین گفت: دولت، حامی توسعه حمل و نقل و تکنولوژی شهری است و این موضوع در حال انجام است.

  جهرمی درباره شایعه تغییر در کابینه اقتصادی دولت بیان کرد: همه مردم و مدیران به ثبات نرخ ارز و کاهش تورم علاقه مندند و انتظار داریم اخبار امیدبخش و ثبات آفرین در این حوزه ها تولید شوند و همه در این جهت کمک و تلاش می‌کنیم. تیم اقتصادی دولت شبانه روزی در حال برنامه ریزی و اقدام تحت نظر فرمانده اقتصادی دولت یعنی معاون اول هستند.

  وی درباره نرخ ارز نیز توضیح داد: با توجه به اینکه نرخ ارز تامین کالاهای اساسی ثابت و به نرخ ۲۸ هزار تومان است، نرخ های آزاد و تلگرامی اثری بر کالاهای سفره مردم نخواهد داشت. افزایش قیمت محصولات سفره مردم به  بهانه افزایش نرخ ارز بازار آزاد با توجه به تامین ارز از کانال رسمی و با نرخ ۲۸۰۰۰ تومانی تخلف است. دولت منابع ارزی قابل قبولی دارد و شاهد رکوردشکنی در تامین ارز بوده ایم تا انشاءالله به ثبات نسبی ارزی برسیم.

  منبع :
  حتما بخوانید : قتل پدر به خاطر ۲۵ میلیون تومان
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *