×
×

مسیر حمایتی دولت از مشارکت مردم در اقتصاد با کاهش مالیات تولید و اعطای مشوق سرمایه‌گذاری مولد 

 • کد نوشته: 2611
 • فروردین ۲۳, ۱۴۰۳
 • 13 بازدید
 • ۰
 • به گزارش تابناک اقتصادی ؛ مقام معظم رهبری امسال را با عنوان جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری کردند. تحقق این شعار مستلزم رونق بخشیدن به اقتصاد کشور و بها دادن به تولید است. در شرایط فعلی، سرمایه های راکد سودآوری بیشتری برای صاحبان شان دارند و افراد ترجیح می دهند، از رکود سرمایه خود […]

  مسیر حمایتی دولت از مشارکت مردم در اقتصاد با کاهش مالیات
تولید و اعطای مشوق سرمایه‌گذاری مولد 
 • مسیر حمایتی دولت از مشارکت مردم در اقتصاد با کاهش مالیات تولید و اعطای مشوق سرمایه‌گذاری مولد 

  به گزارش تابناک اقتصادی ؛ مقام معظم رهبری امسال را با عنوان جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری کردند. تحقق این شعار مستلزم رونق بخشیدن به اقتصاد کشور و بها دادن به تولید است. در شرایط فعلی، سرمایه های راکد سودآوری بیشتری برای صاحبان شان دارند و افراد ترجیح می دهند، از رکود سرمایه خود منفعت ببرند.

  دولت در ‌لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم، پیشنهاد کاستن از مالیات عملکرد تولید، افزایش مالیات بر دارایی و سرمایه، هدفمندسازی مشوق های مالیاتی و حمایت از صادرات و مناطق آزاد را مطرح کرده است. به زعم بسیاری، اجرای بندهای این لایحه می تواند زمینه ساز تحقق شعار سال باشد.

  مسیر رسیدن به توسعه سرمایه‌گذاری مولد و رشد اقتصادی از رهگذر افزایش جذابیت پروژه‌های تولیدی می گذرد. در این میان مهم‌ترین مشوق در دسترس دولت برای توسعه اقتصادی، اعطای مشوق‌های مالیاتی است. واقعیت این است که تاکنون موفقیتی در این زمینه نداشته و نتوانسته ایم سرمایه های راکد را به بخش های مولد سوق دهیم. 

  دولت سیزدهم با هدف ایجاد جذابیت برای تولید و از رونق انداختن فعالیت های سوداگرانه، لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را مطرح کرده است. در این لایحه، تمرکز اصلی بر اصلاح قوانین مالیاتی مبتنی بر توجه به تسهیل سرمایه‌گذاری مولد است. به زعم بسیاری، تصویب این لایحه و اجرایی کردن آن می تواند گام موثری در راستای حمایت از تولید در کشور باشد.

  نظرات حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس را در ادامه در خصوص مزیت های این لایحه و پیشنهادهای مطرح شده در آن می خوانید.

  نوروزی در گفتگو با تابناک اقتصادی در خصوص ‌لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که توسط دولت به مجلس ارائه شده است، تصریح کرد: لازم است به بررسی این لایحه در مجلس بپردازیم و آن را در مسیر درستی پیش ببریم. این نکته مهم است که از بخش های تولیدی مالیات کمتری اخذ کنیم و تمرکزمان بر مالیات ستانی از فعالیت های سوداگری باشد. 

  وی ادامه داد: برخی روندهای اشتباه در کشور وجود دارد که باید اصلاح شود. به طور مثال، به جای اینکه از بخش های مولد مالیات بگیریم، باید به سمت مالیات گیری از کسانی که سرمایه های راکد دارند، برویم. مثلاً، برخی افراد چندین آپارتمان دارند و یا معدن دار هستند. این افراد باید متناسب با دارایی شان مالیات بدهند. در عوض از کسانی که فعالیت تولیدی انجام می دهند، مالیات نگیریم یا بسیار کم مالیات بگیریم.

  نوروزی گفت: رویه صحیح این است که از سرمایه های راکد مالیات اخذ کنیم و از واحدهای مولد مانند دامداری و دامپروری ها، تولیدکنندگان و صنایع کمتر مالیات بگیریم. به طرق مختلف باید تلاش کنیم که از جذابیت رکود سرمایه بکاهیم و سرمایه ها را به سمت بخش های مولد اقتصاد کشور سوق دهیم. در لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم با تکیه بر کاهش مالیات تولید در کنار اعطای مشوق های مالیاتی جدید، زمینه را برای تحقق شعار سال و ورود مردم به بخش مولد اقتصاد فراهم کردیم.

  وی ادامه داد: معافیت مالیاتی که در ‌لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم مطرح شده است، به این معنا است که سرمایه گذاری خرد حمایت خواهد شد و معافیت مالیاتی مطرح شده در ‌لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم برای واحدهای مولد است.

  وی در خصوص پیشنهاد مطرح شده در لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم مبنی بر اعطای مشوق های مالیاتی هدفمند به تولیدکنندگان و افزایش مالیات خام فروشان تأکید کرد: این موضوع به درستی در لایحه مورد بحث مطرح شده است که تولیدکنندگان و واحدهایی که فعال هستند، از معافیت بیشتری بهره مند شوند. در عوض، واحدهایی که راکد هستند و تولید ندارند، مالیات بیشتری بپردازند.

  منبع :
  حتما بخوانید : احساسی می‌شم ؛ ماکان باند
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *