×
×

جشنواره پژوهش‌های کاربردی مسئله‌محور برگزار می‌شود

 • کد نوشته: 1059
 • فروردین ۲۱, ۱۴۰۳
 • 9 بازدید
 • ۰
 • به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پارک فناوری پردیس، امسال برای نخستین بار رویداد پژوهش‌های کاربردی مسئله‌محور (Research Pitch) با هدف ایجاد رقابت میان پژوهشگران حوزه‌های فناوری و هم‌افزایی بین شرکت‌های عضو پارک با محققین، پژوهشگران و اندیشمندان دانشگاهی در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور برگزار می شود. رویداد استانی این جشنواره در حوزه […]

  جشنواره پژوهش‌های کاربردی مسئله‌محور برگزار می‌شود
 • به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پارک فناوری پردیس، امسال برای نخستین بار رویداد پژوهش‌های کاربردی مسئله‌محور (Research Pitch) با هدف ایجاد رقابت میان پژوهشگران حوزه‌های فناوری و هم‌افزایی بین شرکت‌های عضو پارک با محققین، پژوهشگران و اندیشمندان دانشگاهی در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور برگزار می شود.

  رویداد استانی این جشنواره در حوزه های سلامت و تجهیزات پزشکی، برق، الکترونیک و رباتیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات و هوش‌مصنوعی، صنایع غذایی و کشاورزی، آب، انرژی و محیط زیست و معدن و صنایع معدنی از طریق معرفی ظرفیت‌های حمایتی پارک فناوری پردیس برگزار شد.

  در این مرحله از استان های کرمانشاه ۴۹ طرح، یزد ۴۳، سیستان و بلوچستان ۳۶ ، تهران ۵۶ ، بوشهر ۳۰ و آذربایجان غربی ۴۹ در مرحله استانی حضور داشتند که در نهایت ۳۱ طرح برتر به مرحله نهایی این جشنوراه راه یافتند.

  قرار است فینال این رقابت‌ها در تاریخ ۱۸ الی ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ناحیه نوآوری پردیس برگزار ‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند کسب اطلاعات بیشتر به سایت researchpitch.inotex.com مراجعه نمایند.

  گفتنی است مرحله نخست این جشنواره ۱۳ دی‌ماه سال گذشته در کرمانشاه برگزار شد. در این رقابت‌ها در گام اول ارزیابی ۵۲ طرح پژوهشی توسط داوران صورت گرفت که از این میان ۲۲ تیم به بخش حضوری راه یافتند.

  در بخش حضوری این رویداد از میان پژوهش‌های ارائه شده، ۶ پژوهشی در هر یک از حوزه‌های این رقابت‌ها برگزیده شدند.

  در بخش معدن و صنایع معدنی طرح «ساخت قیر طبیعی»، در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و هوش مصنوعی طرح «درمان بیماران مبتلا به سرطان با استفاده از یادگیری عمیق»، در بخش سلامت و تجهیزات پزشکی «سنتز تلخ‌ترین ماده جهان»، در بخش آب، انرژی، در بخش محیط‌زیست «سنتز فتوکاتالیست و طراحی کوره عمودی آزمایشگاهی»، در بخش برق، الکترونیک و رباتیک «مدار کنترل هارمونیک در ابعاد کوچک» و در بخش صنایع غذایی و کشاورزی «تأثیر محلول‌پاشی نانوذرات آهن، روی، تیتانیم و دود – آب بر گیاه مریم‌گلی» به عنوان طرح های برتر معرفی شدند.

  گام دوم این جشنواره در تاریخ ۲۰ دیماه در سیستان و بلوچستان برگزار شد. در رویداد ریسرچ‌پیچ در این استان، از ۳۸ طرح ارسالی و پس از ارزیابی اولیه، ۱۴ طرح در مرحله حضوری به ارائه پرداختند.

  از میان پژوهش‌های ارائه شده چهار طرح پژوهشی موفق به کسب رتبه های برتر شدند. در حوزه معدن و صنایع معدنی طرح «به‌کارگیری مایعات یونی در فرایند هیپ لیچینگ»، در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی طرح «تولید داروی گیاهی از هلیله سیاه پس از انجام تحقیقات تکمیلی»، در حوزه آب، انرژی و محیط زیست طرح «ساخت غشا و بررسی خصوصیات آن بر میزان شار عبوری بخار آب» و در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی طرح «گلخانه خورشیدی شامل کمان، بادبند، پنجره» برگزیده شدند.

  نکته قابل توجه در رقابت‌های ریسرچ‌پیچِ این استان موفقیت افرا ارباب افضلی، دانش‌آموز پایه نهم، در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی است.
  مرحله بعدی این جشنواره در سطح استانی، ۱۱ بهمن ماه در استان یزد برگزار شد. از میان پژوهش‌های ارائه شده در این استان سه طرح پژوهشی در حوزه‌های ذیل برگزیده شدند.

  در حوزه معدن و صنایع معدنی ـطراحی و تولید آلیاژهای شیشه‌ای پایه آهن بر پایه بهبود خواص فیزیکی، مکانیکی و مغناطیسی»، در حوزه آب، انرژی و محیط زیست طرح «تولید مایکو کامپوزیت» و در حوزه برق، الکترونیک و رباتیک طرح «کولر آبی خورشیدی» موفق به کسب بلیط حضور در مرحله نهایی جشنواره در نمایشگاه اینوتکس شدند.

  جشنواره استانی ریسرچ پیچ در تهران ۲۵ دیماه برگزار شد. در این مرحله پنج طرح پژوهشی در حوزه‌های مختلف برگزیده شدند.

  در حوزه معدن و صنایع معدنی طرح «استحصال رودیوم از پساب محلول آبکاری طلا و تولید مجدد آن»، در حوزه آب، انرژی و محیط زیست طرح «شبیه‌سازی و بررسی آزمایشگاهی عملکرد حرارتی کوره بدون شعله» و در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی طرح «شناسایی نشانگر زیستی اختلال یادگیری از روی سیگنال مغزی با استفاده از یادگیری ماشین توسعه نرم‌افزار کمک تشخیصی» برگزیده شدند.

  همچنین در این رقابت ها در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی طرح «آنزیم و صنعت» و در حوزه فناوری اطلاعات ارتباطات و هوش مصنوعی «طراحی سازه‌های ساختمانی با هوش مصنوعی» نیز موفق به حضور در مرحله نهایی رویداد ریسرچ پیج شدند.

  بوشهر مقصد بعدی رویداد ریسرچ پیچ بود. این مرحله ۲ اسفندماه برگزار شد. از میان پژوهش‌های ارائه شده پنج طرح پژوهشی در حوزه‌های زیر برگزیده شدند.

  در حوزه آب، انرژی و محیط زیست طرح «تصفیه پساب اسپنت کاستیک و بهینه‌سازی روغن‌های دی سولفید با فناوری پلاسمای سرد محیطی»، در حوزه برق، الکترونیک و رباتیک «طراحی و ساخت حسگر صوتی، الکترومغناطیسی برای عیب‌یابی کابل‌های برق زیر زمینی» و در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی طرح «بررسی تاثیر زهر عروس دریایی واژگون بر مرگ برنامه شده(آپوپتوز) و رشد سلول‌های سرطانی لفنوبلستیک(jurket cell line)» طرح های برتر بودند.

  همچنین در حوزه صنایع‌غذایی و کشاورزی طرح «تولید بستر جوجه‌های گوشتی از برگ درخت خرما» و در حوزه فناوری اطلاعات‌ و ‌ارتباطات، هوش مصنوعی «پیاده‌سازی فیلتر FFT دو بعدی(۲D-FFT) روی FPGA» موفق به کسب رتبه برتر شدند.

  شمالغرب کشور با محوریت آذربایجان غربی مقصد آخر برگزاری رویداد استانی ریسرچ پیچ بود که ۱۶ اسفندماه برگزار شد.

  از میان پژوهش‌های ارائه شده چهار طرح پژوهشی در حوزه‌های آب، انرژی و محیط ‌زیست، سلامت و تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی و کشاورزی و معدن و صنایع معدنی برگزیده شدند.در حوزه آب، انرژی و محیط‌زیست، طرح «تولید کامپوزیت استروویت ماده آلی به‌عنوان کود آهسته رهش فسفاته از لجن فاضلاب»، در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی، طرح «تأثیر هیدروکسی آپانت در کنار رافینوز و گلوتاتیون بر کیفیت اسپرمی متعاقب انجماد ذوب اسپرمی» موفق به کسب رتبه های برتر شدند.

  در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی نیز طرح «هیدرولیز پودر پر و تولید ایزوله پروتئین با استفاده از روش فراوری با اوزون و جایگزین‌کردن آن با کنجاله سویا خوراک دام» و همچنین در بخش معدن و صنایع معدنی طرح «قیر اصلاح شده بهینه با پودر لاستیک» به عنوان طرح های برگزیده معرفی شدند. همچنین چهار طرح نیز از جاماندگان رویدادهای استانی بودند که با داوری صورت گرفته به مرحله نهایی این رویداد راه یافتند.
  لام به ذکر است این رویداد به همت دبیرخانه اینوتکس و شرکت «کانی بوم» برگزار می شود.

  منبع :
  حتما بخوانید : محدودیت‌های ترافیکی نماز عید فطر اعلام کرد
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *