×
×

گران‌ترین شهاب سنگ روی زمین که برای ۸۰هزار سال تکان نخورده‌است!/ عکس

 • کد نوشته: 295
 • فروردین ۱۹, ۱۴۰۳
 • 12 بازدید
 • ۰
 • به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این شهاب‌سنگ در سال ۱۹۲۰ در مزرعه‌ای به نام هوبا وست، واقع در ۱۹ کیلومتری غرب گروتفونتین در شمال نامیبیا کشف شد. شهاب سنگ هوبا کمتر از ۸۰.۰۰۰ سال پیش از آسمان سقوط کرد و از آن زمان هرگز جابجا نشده‌است. این شهاب سنگ توسط کشاورزی با نام «Jacobus Hermanus Brits» […]

 • به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این شهاب‌سنگ در سال ۱۹۲۰ در مزرعه‌ای به نام هوبا وست، واقع در ۱۹ کیلومتری غرب گروتفونتین در شمال نامیبیا کشف شد. شهاب سنگ هوبا کمتر از ۸۰.۰۰۰ سال پیش از آسمان سقوط کرد و از آن زمان هرگز جابجا نشده‌است.

  این شهاب سنگ توسط کشاورزی با نام «Jacobus Hermanus Brits» کشف شد که متوجه سنگ سیاه عجیبی شد که توسط سنگ آهک سفید احاطه شده بود. بریتانیایی‌ها تکه‌ای از سنگ را جدا کردند و به دفتر شرکت آفریقای جنوبی در گروتفونتین بردند و در آنجا به عنوان یک شهاب سنگ شناسایی شد.

  گران‌ترین شهاب سنگ روی زمین که برای ۸۰هزار سال دست به آن نخورده‌است!/ عکس

  حفاری اطراف صخره نشان داد که تنها قسمت کوچکی از آن بالای زمین بوده‌است. با حذف خاک بیشتر، اندازه عظیم سنگ آشکار شد. به دلیل موقعیت دوردست شهاب سنگ، وجود آن تا سال ۱۹۲۹ که ستاره شناس هلندی آمریکایی ویلم لویتن مقاله‌ای در مورد آن برای یک روزنامه آفریقای جنوبی نوشت، فراگیر نشد.

  شهاب سنگ هوبا تقریباً مستطیل شکل است که بالای آن صاف است. عرض آن حدود ۲.۷ متر است. از آنجایی که بخش زیادی از آن از برخورد با جو زمین جان سالم به در برده است، احتمالاً شهاب سنگ هوبا با زاویه کم وارد جو زمین شده و با سرعت نسبتاً کم و کمتر از چند صد متر در ثانیه به زمین برخورد کرده‌است. این برخورد احتمالا تنها یک دهانه کوچک به قطر ۲۰ متر و عمق حدود ۵ متر تشکیل داده است که به سرعت فرسایش یافته‌است.

  شهاب سنگ هوبا به عنوان بزرگترین قطعه آهن طبیعی روی زمین در نظر گرفته می‌شود. ترکیب آن در واقع حدود ۸۲.۳ درصد آهن، ۱۶.۴ درصد نیکل و ۰.۸ درصد کبالت است. وزن این شهاب سنگ زمانی به ۶۶ تن می‌رسید، اما دانشمندان و شکارچیان در طول سال‌ها تکه هایی از آن را از بین برده‌اند.

  گران‌ترین شهاب سنگ روی زمین که برای ۸۰هزار سال دست به آن نخورده‌است!/ عکس

  منبع: britannica

  ۲۲۷۲۲۷

  منبع :
  حتما بخوانید : قدردانی استاندار از مدیر مخابرات استان سمنان جهت برنامه‌ریزی
  مناسب در طول برگزاری انتخابات
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *