×
×

آیین سنتی و کهن کیسه دوزان در مسجد تاریخانه دامغان برگزار شد

 • کد نوشته: 818
 • فروردین ۲۰, ۱۴۰۳
 • 15 بازدید
 • ۰
 • به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان، مجتبی اکبرپور با اعلام این خبر گفت: آیین کیسه دوزان، در روز یکشنبه ۱۹ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ با حضور جمعی از زنان و دختران دامغانی در مسجد فاخر و کهن تاریخانه برگزار ‌شد. رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان با اشاره به قدمت ۵۰۰ ساله این مراسم افزود: […]

 • به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان، مجتبی اکبرپور با اعلام این خبر گفت: آیین کیسه دوزان، در روز یکشنبه ۱۹ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ با حضور جمعی از زنان و دختران دامغانی در مسجد فاخر و کهن تاریخانه برگزار ‌شد.

  رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان با اشاره به قدمت ۵۰۰ ساله این مراسم افزود: دوخت کیسه مراد همراه با ذکر سلام‌وصلوات و در فاصله بین نماز ظهر و عصر انجام می‌شود و عده‌ای نیز این کیسه را به نیت باروری، بخت‌گشایی، برکت مال و دارایی می‌دوزند.

  مجتبی اکبرپور بابیان اینکه زنان دامغانی پس از انداختن پول به داخل کیسه تا سال بعد آن پول را خرج نمی‌کنند و پس از برگزاری مراسم سال جدید، از پول داخل کیسه استفاده می‌کنند، افزود: بانوانی که حاجت سال پیش آن‌ها برآورده شده است، سال بعد هنگام کیسه دوزی به شکرانه مستجاب شدن دعایشان نان و شیرینی بین دیگران تقسیم می‌کنند تا هنگام افطار استفاده کنند و یا مقداری پارچه و نخ و سوزن برای دوخت کیسه به مسجد آورده و بین نمازگزاران تقسیم می‌کنند.

  او افزود: مسجد تاریخانه یکی از مهم‌ترین بناهای بازمانده‌ از قرون اولیه اسلامی در ایران است و به خاطر اهمیت معنوی و تاریخی آن، آئین کیسه دوزان در این مکان برگزار می‌شود.

  46

  منبع :
  حتما بخوانید : ۵ پیش‌بینی درباره قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳/ پایان سال قیمت مسکن
  به چه اعدادی می‌رسد؟
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *