×
×

کارکرد دانشگاه در تربیت، فرهنگ، علم و فناوری تعریف می‌شود

 • کد نوشته: 1191
 • فروردین ۲۱, ۱۴۰۳
 • 10 بازدید
 • ۰
 • رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست هم‌اندیشی تمدن‌پژوهان تأکید کرد: کارکرد دانشگاه در تربیت، فرهنگ، علم و فناوری تعریف می‌شود. به گزارش ایسنا،‌ نشست هم‌اندیشی تمدن‌پژوهان با حضور محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مهدی نوید ادهم دبیرکل هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، محمدهادی همایون معاون علوم انسانی و هنر، فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و […]

  کارکرد دانشگاه در تربیت، فرهنگ، علم و فناوری تعریف
می‌شود
 • رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست هم‌اندیشی تمدن‌پژوهان تأکید کرد: کارکرد دانشگاه در تربیت، فرهنگ، علم و فناوری تعریف می‌شود.

  به گزارش ایسنا،‌ نشست هم‌اندیشی تمدن‌پژوهان با حضور محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مهدی نوید ادهم دبیرکل هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، محمدهادی همایون معاون علوم انسانی و هنر، فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، محمدرضا حسنی آهنگر رئیس دانشگاه جامع امام حسین (ع)، اعضای هیات مدیره انجمن علمی نوین اسلامی و جمعی از اندیشمندان این حوزه برگزار شد.

  طهرانچی در این نشست، با اشاره به رسالت دانشگاه آزاد اسلامی در نقش‌آفرینی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی گفت: رسالت ما در این حوزه، بیانات مقام معظم رهبری است که فرمودند اکنون مهم‌ترین سوال این است که دانشگاه‌ها با استفاده از این میراث تاریخی و علمی و تجربه گرانقدر انقلاب اسلامی، چگونه می‌توانند در شکل‌گیری «تمدن نوین اسلامی» که همان «جامعه آرمانی اسلام» است، نقش‌آفرینی کنند. باید تمام برنامه‌ها و مسیر حرکت دانشگاه‌ها در جهت نقش‌آفرینی در ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مقاله نیچر در سال ۲۰۰۵ اظهار کرد: سردبیر اروپایی مجله نیچر در سال ۲۰۰۵ و پس از آنکه ایران اولین مقاله تجربی خود را در مقالات علوم شناختی این نشریه به چاپ رساند، به ایران سفر کرد و مقاله‌ای تحت عنوان «رژه بزرگ ایرانیان» منتشر کرد. او در این مقاله عنوان کرد که مرجعیت علمی در ایران در حال بازسازی دوباره است مگر اینکه اغتشاش سیاسی یا تحریم‌های اضافی سر راه ایران قرار گیرد.

  وی ادامه داد: نویسنده این مقاله تأکید کرده بود که «رهبر ایران صورت تاثیرگذاری مسیر توسعه کشور را با مسیر توسعه علم گره زده و فراخوان ایشان توسط جامعه علمی دریافت شد. ایرانیان همان افرادی هستند که از سرمایه و ‌میراث تمدنی خود در علم و رهبری علم جهان اطلاع دارند.» در این تئوری می‌توان به ریشه و هدف اغتشاشات سال ۱۳۸۸ و تحریم‌های پس از سال ۲۰۰۵ پی برد.

  طهرانچی با اشاره به الگوی کارکرد و نقش‌آفرینی دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش عالی و جامعه، خاطرنشان کرد: کارکرد دانشگاه در تربیت، فرهنگ، علم و فناوری تعریف می‌شود و دانشگاه می‌خواهد در اقتصاد، نوآوری و موضوعات اجتماعی نقش‌آفرین بوده و در محیط بین‌المللی پیشران، الهام‌بخش، مرجعیت‌آفرین و در نهایت تمدن‌ساز باشد. بر این اساس؛ دانشگاه آزاد اسلامی برای چهار نظام تربیتی، علمی، فرهنگی و فناوری یک سند تحول و تعالی دارد که در ۱۰ بسته کاری، خودسازی و جامعه‌پردازی را دنبال می‌کند.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بهترین تمدن‌پژوه کشور است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با درک اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب، شش مرحله برای بازسازی جریان علمی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی طراحی کرده که از رستاخیز علمی آغاز شده، به انقلاب علمی، تولید نظریه و فکر، مرجعیت علمی و رهبری علم جهانی می‌رسد و آخر این مسیر به تمدن نوین اسلامی ختم خواهد شد.

  طهرانچی به تشریح بازآرایی ساختار نظام علمی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و افزود: در این بازآرایی، در کنار کلاس‌های نظری، به کاربینی و کارآموزی و کارورزی دانشجویان توجه داریم و محیط‌های پایه و عرصه را طراحی کرده‌ایم. یکی دیگر از اتفاقاتی که دانشگاه آزاد اسلامی رقم زده، ایجاد دانشکده‌های موضوعی است که یکی از آنها دانشکده فرهنگ و تمدن است که ذیل معاونت علوم انسانی و هنر قرار دارد و گروه‌های زبان و ادبیات فارسی، تاریخ، جامعه‌شناسی، فرهنگ و ادبیات ملل و… نیز ذیل این دانشکده قرار می‌گیرد.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: غرب در نظریه اروپامحوری، تمدن ما را از کتاب‌های خود حذف کرده و داعش نیز به دنبال حذف فیزیکی آثار و بناهای تمدنی منطقه ما بود و اکنون نیز اندیشه جوانان ما را نشانه گرفته‌اند. در مواجهه با این جریان، باید از نظر مبانی و عرصه در حوزه تمدن نوین اسلامی کارهای جدی انجام دهیم.

  در ادامه این نشست، دکتر همایون رئیس هیات مدیره انجمن علمی تمدن نوین اسلامی به شکل‌گیری این انجمن اشاره کرد و گفت: بهمن ۱۳۹۷ رئیس، معاون و جمعی از اعضای معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تمدن پژوهان دیدار داشتند. ایشان در این دیدار بر اهمیت پرداختن به موضوع تمدن نوین اسلامی تأکید داشتند.

  وی افزود: پس از این نشست، پیشنهاد راه‌اندازی انجمن تمدن نوین اسلامی به وزارت علوم ارائه شد و پس از انتخاب اعضای هیات موسس و هیات مدیره، مجوز رسمی تأسیس «انجمن علمی تمدن نوین اسلامی» صادر شد.

  همایون خاطرنشان کرد: این انجمن به صورت تخصصی به ابعاد تمدن نوین اسلامی می پردازد.

  لازم به ذکر است، در این نشست جمعی از اندیشمندان حوزه تمدن اسلامی و تمدن‌پژوهان به بیان نظریات و مطالب خود در حوزه تمدن نوین اسلامی پرداختند.

  انتهای پیام

  منبع :
  حتما بخوانید : اینفوگرافیک/ طوفان‌الاقصی چه بلایی بر سر اسرائیل
  آورد؟
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *