×
×

چرایی افت ۲۰۰ تایی از رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران / ماجرای لابی‌گری تحریم علمی مقالات ایران

 • کد نوشته: 571
 • فروردین ۲۰, ۱۴۰۳
 • 19 بازدید
 • ۰
 • رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به خبری که اخیرا مبنی بر افت ۲۰۰ واحدی از رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده بود، درباره چرایی این موضوع، گفت: از پایگاه ای اس سی به عنوان پایگاه استنادی جهان اسلام یاد می‌شود و رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در این پایگاه ۲۰۰ واحد افت […]

  چرایی افت ۲۰۰ تایی از رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران / ماجرای
لابی‌گری تحریم علمی مقالات ایران
 • رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به خبری که اخیرا مبنی بر افت ۲۰۰ واحدی از رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده بود، درباره چرایی این موضوع، گفت: از پایگاه ای اس سی به عنوان پایگاه استنادی جهان اسلام یاد می‌شود و رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در این پایگاه ۲۰۰ واحد افت داشته است که رتبه بندی این پایگاه بر اساس مجلات داخلی بوده است؛ درحالی که اغلب مقالات ما در نمایه‌های بین المللی چاپ شده است.

  به گزارش ایسنا، حسین قناعتی در نشست خبری تبیین دستاوردها، پیشرفت‌ها و سیر صعودی رتبه علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار کرد: اخیرا خبری منتشر شد مبنی بر افت ۲۰۰ واحدی از رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران که این خبر درست بوده است؛ اما دلیل آن این است که مقالات دانشگاه ما بیشتر در مجلات بین المللی چاپ شده است‌.

  وی توضیح داد: از پایگاه ای اس سی به عنوان پایگاه استنادی جهان اسلام یاد می‌شود و رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در این پایگاه ۲۰۰ واحد افت داشته است که رتبه بندی این پایگاه بر اساس مجلات داخلی بوده است. درحالی که اغلب مقالات ما در نمایه‌های بین المللی چاپ شده است. این یعنی اساتید ما تمایل نداشتند که مقالاتشان در مجلات داخلی چاپ شود و کیفیت مقالات آنقدر بالا بوده است که عمده این مقالات در مجلات بین المللی چاپ شده است. از این رو در پایگاه ای اس سی رتبه ما پایین است.

  رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: درواقع این نوعی رشد محسوب می‌شود چون اساتید ما با تعداد مقالات بالا و کیفیت زیاد، تمایل داشتند مقالات در مجلات بین المللی چاپ شوند.

  قناعتی در بخش دیگر سخنان خود درباره سختی انتشار مقالات ایران نیز تصریح کرد: برای چاپ مقالات در مجلات بین المللی بسیار با ایران سخت گیرانه تر برخورد می‌کنند. در غیر این صورت ما می‌توانستیم با سرعت رشد بالاتری در امر چاپ مقالات رشد داشته باشیم. یکی از دلایل اینکه شیب سرعت در این امر کم شده آن است که تحریم علمی ناجوانمردانه علیه ایران شروع شده است. ۲۰ سال پیش عین آب خوردن مقالات ما را چاپ می‌کردند؛ اما هرچه جلوتر می‌رویم چاپ مقالات سخت تر می‌شود.

  وی درباره موانع چاپ مقالات ایران در مجلات جهانی تاکید کرد: من اعتقاد دارم لابی‌هایی در دنیا مانع این امر شده است. مرتب با بهانه جویی مانع این امر می‌شوند. اگر اجازه می‌دادند واقعیت علمی ما به دنیا عرضه شود، حداقل رتبه علمی ما در شانگهای به ۲۰۰ می‌رسید.

  رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه این دانشگاه همچنان توانسته رتبه پیشین خود در شانگهای را حفظ کند، گفت: افت یک ساله پس از کرونا در رتبه بندی شانگهای داشتیم چراکه در دوران کرونا چاپ مقالات افزایش داشت و پس از آن کاهش پیدا کرد؛ اما همچنان همان بالاترین رتبه خود در شانگهای را حفظ کردیم و به جایگاه قبلی خود در حال برگشت هستیم.

  ادامه دارد

  منبع :
  حتما بخوانید : کتاب‌های دینی و مازاد خود را چه کنیم؟
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *