×
×

واحدهای غیرمجاز مهمترین عامل کاهش ظرفیت اشغال اقامتگاه‌های بوم‌گردی در نوروز

 • کد نوشته: 186
 • فروردین ۱۹, ۱۴۰۳
 • 12 بازدید
 • ۰
 • ایسنا/خراسان رضوی رئیس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی گفت: مهمترین عامل این کاهش ظرفیت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی واحدهای غیرمجاز است که متاسفانه به صورت قارچ‌گونه در استان شکل گرفتند و هیچگونه برخوردی هم با صاحبان این واحدها صورت نمی‌گیرد. محمدحسن حسین‌پور در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص استقبال زائران از اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی […]

  واحدهای غیرمجاز مهمترین عامل کاهش ظرفیت اشغال اقامتگاه‌های
بوم‌گردی در نوروز
 • ایسنا/خراسان رضوی رئیس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی گفت: مهمترین عامل این کاهش ظرفیت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی واحدهای غیرمجاز است که متاسفانه به صورت قارچ‌گونه در استان شکل گرفتند و هیچگونه برخوردی هم با صاحبان این واحدها صورت نمی‌گیرد.

  محمدحسن حسین‌پور در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص استقبال زائران از اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی در تعطیلات نوروز اظهار کرد: متاسفانه در تعطیلات نوروزی ۱۴۰۳ کمترین ضریب اشغال را در اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی شاهد بودیم. در پیک اول تعطیلات ۸ درصد ظرفیت اقامتگاه‌ها اشغال بود و در خوشبینانه‌ترین حالت تا پایان تعطیلات به طور میانگین ظرفیت اشغال اقامتگاه‌ها به ۱۸.۵ درصد رسید.

  وی اضافه کرد: مهمترین عامل این کاهش ظرفیت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی واحدهای غیرمجاز است که متاسفانه به صورت قارچ‌گونه در استان رشد کرده‌اند و هیچگونه برخوردی نیز با صاحبان این واحدها صورت نمی‌گیرد. ظرفیتی که واحدهای غیرمجاز در کلیه روستاهای ما داشتند به شدت فعال بوده و اکثر این خانه‌های فاقد مجوز در ایام نوروز مملو از جمعیت بود و در مقابل اقامتگاه‌های بوم‌گردی مجوزدار خالی از مهمان بودند.

  رئیس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی افزود: طبیعتا هزینه‌ واحدهای غیرمجاز به دلیل نداشتن مالیات، بیمه و دیگر موارد به شدت کمتر از اقامتگاه‌های بوم‌گردی مجوزدار است و به همین منظور غیرقانونی و به صورت علنی فعالیت می‌کنند.

  وی ادامه داد: در گذشته این خانه‌های غیرمجاز به صورت پنهانی فعالیت می‌کردند اما اکنون در برخی از سایت‌ها مشاهده می‌شود که به راحتی در حال فعالیت هستند. به عنوان مثال ۴ اقامتگاه روستای کنگ در این ایام خالی از مهمان بوده و در مقابل ۵۵ درصد خانه‌های غیرمجاز این منطقه با فعالیت در این ایام با استقبال بهتری از سوی مردم روبه‌رو شدند.

  حذف اقامتگاه‌های بوم‌گردی یکی پس از دیگری با پابرجا بودن واحدهای غیرمجاز

  حسین‌پور با بیان اینکه اقدامی که این خانه‌های غیرمجاز انجام می‌دهند برای اقامتگاه‌های بوم‌گردی مجوزدار یک فاجعه است، تصریح کرد: از هفته گذشته پیگیری‌های لازم برای بهبود شرایط اقامتگاه‌های بوم‌گردی مجوزدار استان در حال انجام است تا از طریق مدیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی و همچنین دادستانی، بخشی از این واحدهای غیرمجاز بدون مجوز جمع‌آوری و حداقل برخوردی با آن‌ها در راستای صیانت از مجوزهایی که از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صادر شده است، انجام شود. اگر تدبیری برای اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان نشود و تنها فعالیت واحدهای غیرمجاز پابرجا باشد باید شاهد حذف یکی پس از دیگری این اقامتگاه‌ها باشیم.

  میانگین اقامت‌ نوروزی در بوم‌گردی‌های استان تنها نیم روز بوده است

  وی در خصوص مدت زمان ماندگاری زائران در اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان، عنوان کرد: ما مسافرانی داشتیم که به صورت تور و یا شخصی به اقامتگاه‌ها آمده بودند و ماندگاری آن‌ها بیشتر از نیم روز نبود. در خواف موردی را داشتیم که به صورت تور بودند و تنها دو شب اقامت داشتند. اما به طور میانگین بیشتر از یک روز در اقامتگاه‌ها مستقر نمی‌شدند.

  رئیس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر مجموع کل اقامتگاه‌های دارای مجوز ۱۶۹ مورد است، خاطرنشان کرد: ما در سال جاری مانند سال گذشته همزمان با ایام نوروز ماه رمضان را نیز داشتیم و این مسئله به هیچ عنوان دخل و تصرفی در حضور و یا عدم حضور مسافران به اقامتگاه‌های بوم‌گردی ندارد.

  حسن‌پور بیان کرد: اینکه قشر متوسط جامعه بیشتر مخاطب اقامتگاه‌های بوم‌گردی ما هستند طبیعتا مسائل اقتصادی می‌تواند روی عدم حضور این قشر در اقامتگاه‌ها تاثیرگذار باشد، اما با توجه به اینکه اقامتگاه‌ها را در شهرستان‌های مختلف به لحاظ هزینه مدیریت کرده‌ایم، تنها بخش کوچکی از افراد مخاطب اقامتگاه‌ها هستند و باقی بیشتر به سمت خانه‌های غیرمجاز سوق پیدا می‌کنند.

  انتهای پیام

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *