×
×

«مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» راه‌اندازی می‌شود

 • کد نوشته: 59
 • فروردین ۱۹, ۱۴۰۳
 • 17 بازدید
 • ۰
 • توافق‌نامه همکاری مشترک راه‌اندازی «مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری امضا شد. به گزارش ایسنا، موضوع این توافق‌نامه، راه‌اندازی «مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» به منظور طراحی بومی و ساخت تراشه بدون کارخانه (fabless) بود. ایجاد و توسعه دفاتر […]

  «مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» راه‌اندازی می‌شود
 • توافق‌نامه همکاری مشترک راه‌اندازی «مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری امضا شد.

  به گزارش ایسنا، موضوع این توافق‌نامه، راه‌اندازی «مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» به منظور طراحی بومی و ساخت تراشه بدون کارخانه (fabless) بود.

  ایجاد و توسعه دفاتر طراحی مشترک، ایجاد فرصت آموزشی و پژوهشی مشترک، دریافت پروژه‌های خارجی طراحی تراشه، راه‌اندازی آزمایشگاه تائیدیه تراشه، تربیت و آموزش نیروی طراح تراشه مجتمع، تراشه سنسور، متخصصان بسته‌بندی و مونتاژ تراشه و متخصصان توسعه نرم‌افزارهای کاربردی طراحی و ساخت تراشه، توسعه محصولات دانش‌بنیان منتج از تراشه با طراحی بومی و جذب ظرفیت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه شرکت‌های بهره‌بردار یا علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه از محل منابع بند ب ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان حداقل ۵۰ میلیارد تومان در سال و افزایش ۳۰ درصد سالیانه در طول دوره توافق و …. از جمله اهداف این توافق‌نامه است.

  تامین هزینه خدمات بین‌المللی ساخت نمونه تراشه، تامین منابع آزمایشگاه تائیدیه تراشه بومی از محل منابع اعتبار مالیاتی شرکت‌های بهره‌بردار آزمایشگاه یا افزایش سرمایه صندوق پژوهش و فناوری و نیز منابع بودجه مشخص شده در قانون بودجه سالیانه دولت در موضوع میکروالکترونیک در طول دوره توافق، ابلاغ اولویت‌های راهبردی برای موضوعات طراحی بومی و ساخت تراشه با محوریت دبیرخانه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان، حمایت مالی و تسهیلاتی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی اعلام شده توسط مرکز در موضوع توافق، حمایت از دوره‌های شتابدهی، ایجاد بوت کمپ‌های تخصصی کسب و کار و دوره‌های آموزشی شرکت‌ها در داخل و خارج از کشور با همکاری صندوق نوآوری، حمایت از راه‌اندازی و توسعه پردیس فناوری الکترونیک و میکروالکترونیک با همکاری مرکز و صندوق نوآوری از جمله تعهدات معاونت علمی در این توافق‌نامه است.

  در مقابل، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری هم متعهد می‌شود تا به انتقال دانش فنی و آموزش نیروی متخصص از طریق همکاری‌های بین‌المللی و تعریف پروژه‌های طراحی مشترک تراشه با طرف‌های خارجی و فراهم کردن زمینه جذب سرمایه‌گذار خارجی و توسعه بازارهای خارجی کمک کند. همچنین، استفاده از ابزارهای بین‌المللی خود برای کمک به آموزش و تربیت متخصص درحوزه طراحی تراشه مجتمع و سنسور، بسته‌بندی و مونتاژ تراشه، راه‌انداری نرم‌افزارهای کاربردی ساخت تراشه و کمک به معاونت علمی برای راه‌اندازی و توسعه شتاب‌دهنده تخصصی میکروالکترونیک و … اقدام کند.

  به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، سرمایه ‌گذاری سالانه حداقل ۵۰ میلیارد تومان در پنج طرح فناورانه منتخب معاونت علمی، حمایت از قراردادهای خرید تراشه بومی در قالب لیزینگ قراردادها، تجاری‌سازی، بازارسازی و توسعه بازار محصولات این توافق‌نامه در بازارهای موازی و در دسترس داخلی و خارجی، تامین مالی از محل منابع بانکی یا بازار سرمایه برای تولید انبوه تراشه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و … هم از مواردی است که بر اساس این توافق‌نامه، صندوق نوآوری و شکوفایی متکفل شده است.

  انتهای پیام

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *