×
×

احتمال حضور روسای موساد و شین‌بت در مذاکرات قاهره/ قطر: رسیدن به توافق هنوز ممکن است

 • کد نوشته: 25
 • فروردین ۱۹, ۱۴۰۳
 • 15 بازدید
 • ۰
 • رسانه‌های رژیم صهیونیستی در گزارش‌های خود احتمال دادند که روسای موساد و شین‌بت در دور جدید مذاکراتی به میزبانی قاهره برای رسیدن به یک قرارداد تبادل اسرا با جنبش حماس حضور داشته باشند، اما تصمیم نهایی در این خصوص هنوز صادر نشده است. به گزارش ایسنا، جمعی از مسؤولان آمریکا، قطر، جنبش حماس و رژیم […]

  احتمال حضور روسای موساد و شین‌بت در مذاکرات قاهره/ قطر:
رسیدن به توافق هنوز ممکن است
 • رسانه‌های رژیم صهیونیستی در گزارش‌های خود احتمال دادند که روسای موساد و شین‌بت در دور جدید مذاکراتی به میزبانی قاهره برای رسیدن به یک قرارداد تبادل اسرا با جنبش حماس حضور داشته باشند، اما تصمیم نهایی در این خصوص هنوز صادر نشده است.

  به گزارش ایسنا، جمعی از مسؤولان آمریکا، قطر، جنبش حماس و رژیم صهیونیستی در شهر قاهره پایتخت مصر حضور دارند تا گفت‌وگوها درباره یک توافق آتش‌بس جهت انتقال کمک‌های بیشتر و آزادی اسیران اسرائیلی در نوار غزه در مقابل اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی را ادامه دهند.

  شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در این رابطه گزارش داد که تا این لحظه به طور قطعی درباره اعزام «دیوید بارنیا» رئیس موساد و «رونن بار» رئیس شین‌بت به قاهره جهت تکمیل روند مذاکرات غیرمستقیم با حماس تصمیمی گرفته نشده، این در حالی است که کابینه اشغالگر تصمیم گرفته مذاکره‌کنندگان ارشد خود را به قاهره اعزام کند و این هیئت عصر امروز یکشنبه به قاهره اعزام می‌شود.

  این شبکه عبری زبان به نقل از یک مسؤول سیاسی این رژیم نوشت تل‌آویو قصد موافقت با اعزام هیئت را دارد، اما تصمیم نهایی پس از دریافت «سیگنالی» از طرف مصر دال بر تمایل حماس به انعطاف نشان دادن در مذاکرات صادر خواهد شد، همزمان از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم به دلیل مخالفتش با گسترش دامنه اختیارات مذاکره‌کنندگان که مانع پیشرفت در مذاکرات می‌شود، انتقادهایی مطرح است.

  اما روزنامه «یسرائیل هیوم» به نقل از برخی مقامات ارشد رژیم صهیونیستی در مذاکرات آزادی اسرا نوشت: «تاخیر در عملیات نظامی در رفح به تلاش‌هایی که برای رسیدن به توافق شده ضربه می‌زند، در مذاکرات پشت درهای بسته مقامات ارشد این سوال را مطرح می‌کنند که چرا رهبران سیاسی فکر می‌کنند اگر فشار نظامی به حماس اعمال نشود، حماس عقب‌نشینی خواهد کرد، آنها می‌گویند اگر یحیی السنوار، رهبر جنبش حماس تحت فشار شدید قرار نگیرد و فشارهای نظامی شدیدی به حماس وارد نشود، پیشروی در زمینه قرارداد غیرممکن است و به نظر نمی‌رسد تا زمانی که شرایط به این شکل است، پیشرفتی در مذاکرات حاصل شود.»

  شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد کابینه جنگ چند ساعت قبل از ظهر امروز یکشنبه برای بررسی امکان دستیابی به قرارداد تبادل و نیز بررسی تحولاتی که در چارچوب مذاکرات پیش می‌آیند، قبل از اتخاذ تصمیم نهایی درباره سفر مذاکره‌کنندگان ارشد به قاهره و اختیاراتی که به این هیئت داده خواهد شد، نشستی برگزار خواهد کرد.

  در مذاکراتی که امروز در قاهره کلید خواهد خورد، «ویلیام برنز» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و «محمد بن عبد الرحمان آل ثانی» نخست وزیر قطر حضور دارند، از طرف مصر نیز «عباس کامل» رئیس اطلاعات کل این کشور حضور دارد، این مذاکرات در طول چند هفته گذشته به دلیل طرح اتهاماتی چون «فریبکاری و تندروی» به یکدیگر، دچار تزلزل شده است.

  مرکز پخش رژیم صهیونیستی نیز خبر داد که تصمیم رسمی درباره حضور بارنیا، رونن بار و ژنرال «نیتزان آلون» نماینده ارتش این رژیم در مذاکرات قاهره هنوز صادر نشده، اما ارزیابی‌ها حاکی از این هستند که مذاکره‌کنندگان ارشد امروز برای شرکت در مذاکرات به قاهره خواهند رفت و تایید نهایی توسط نتانیاهو صادر خواهد شد.

  شبکه عبری زبان «کان۱۱» نیز با اشاره به اینکه یکی از رهبران ارشد حماس پنج‌شنبه اعلام کرد که مصر به تازگی پیشنهادی برای برقراری آتش‌بس در غزه داده، اما این پیشنهاد چیز جدیدی ندارد، احتمال داد که میانجی مصری پیشنهاد جدیدی را شامل تغییراتی در ارتباط با بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه ارائه کند. این شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی توضیح داد که میانجی‌ها با وجود اینکه می‌دانند شکاف میان اسرائیل و حماس بسیار گسترده و بزرگ است، اما می‌خواهند مذاکره را ادامه دهند.

  جنبش حماس اعلام کرد که در پاسخ به دعوت مصر، امروز یکشنبه هیئتی را به ریاست «خلیل الحیه» به قاهره اعزام خواهد کرد و درخواست‌هایش برای توقف حملات، شامل برقراری آتش‌بسی دائمی، عقب‌نشینی نیروهای اشغالگر از غزه، بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان، رفت‌وآمد آزاد مردم و کمک‌رسانی به آنها و اسکانشان و نیز یک قرارداد تبادل جدی است.

  یکی از مسؤولان ارشد دولت آمریکا نیز اظهار کرد که «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور روز جمعه با ارسال 2 پیام جداگانه برای رئیس جمهور مصر و امیر قطر درباره شرایط مذاکرات، آن 2 را تشویق کرد که از حماس در مورد موافقت با یک توافق و پایبندی به آن تعهداتی بگیرد.

  این مسؤول آمریکایی در ادامه مدعی شد که اگر حماس با آزادی ضعیف‌ترین گروه از اسیران یعنی بیماران، زخمی‌ها، سالخوردگان و دختران جوان موافقت کرده بود، اکنون آتش‌بس در غزه برقرار شده بود.

  در عین حال یکی از مسؤولان حماس اعلام کرد که رهبری این جنبش به طرف‌های مصری و قطری اعلام کرده که امکان موافقت با آنچه پیشنهاد شده، وجود ندارد چون این به منزله استمرار موضعگیری ناسازگار اسرائیل است.

  شبکه خبری القاهره مصر نیز به نقل از برخی مقامات ارشد این کشور گزارش داد که مذاکرات برای بررسی تصویب آتش‌بس در نوار غزه که بیش از شش ماه است با حملات رژیم صهیونیستی روبه‌رو است امروز در قاهره ازسرگرفته خواهد شد.

  این شبکه مصری بدون افشای هویت منابع خود تنها افزود قاهره پس از رایزنی‌های گسترده طی چند ساعت اخیر درباره ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس، امروز یکشنبه میزبان نشست‌هایی برای بررسی راه‌های بازگرداندن آرامش در نوار غزه خواهد بود.

  به گفته این منابع، رئیس سیا، نخست‌وزیر قطر و هیئت رژیم صهیونیستی در این مذاکرات حضور خواهند داشت و هیئتی از حماس نیز به دعوت مصر امروز برای بررسی تحولات آتش‌بس در غزه وارد قاهره خواهد شد.

  همچنین روزنامه «جروزالم‌پست» به نقل از «علیاء احمد سیف آل ثانی» سفیر قطر در سازمان ملل نوشت که او ضمن ابراز خوش‌بینی درباره ازسرگیری مذاکرات در قاهره تاکید کرد که رسیدن به این توافق هنوز ممکن است.

  آل ثانی در ادامه خانواده‌های اسرای صهیونیست را تشویق کرد که به اعمال فشار بر نتانیاهو ادامه دهند چراکه تلاش‌هایشان می‌تواند بازگشت فرزندانشان را تسریع بخشد.

  بایدن پنج‌شنبه نیز در تماس تلفنی با نتانیاهو، او را به برقراری آتش‌بسی فوری در غزه و برداشتن گام‌هایی در این جهت فراخواند.

  انتهای پیام

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *