×
×

تجدید پیمان حماس با اسرای فلسطینی بعد از شهادت «ولید دقه»

 • کد نوشته: 427
 • فروردین ۲۰, ۱۴۰۳
 • 17 بازدید
 • ۰
 • به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در بیانیه‌ای شهادت «ولید دقه» اسیر 62 ساله فلسطینی در زندان‌های دشمن صهیونیستی بر اثر اهمال‌کاری عامدانه پزشکی را به ملت فلسطین و امت اسلامی و عربی و همه آزادگان جهان تسلیت گفت. جنبش حماس در بیانیه خود به این منظور اعلام کرد که […]

  تجدید پیمان حماس با اسرای فلسطینی بعد از شهادت «ولید
دقه»
 • به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در بیانیه‌ای شهادت «ولید دقه» اسیر 62 ساله فلسطینی در زندان‌های دشمن صهیونیستی بر اثر اهمال‌کاری عامدانه پزشکی را به ملت فلسطین و امت اسلامی و عربی و همه آزادگان جهان تسلیت گفت.

  جنبش حماس در بیانیه خود به این منظور اعلام کرد که در بحبوحه نبرد مبارک طوفان الاقصی و تلاش‌های مقاومت و ملت بزرگ فلسطین در غزه برای دفاع از قدس و مسجدالاقصی و وفاداری به اسرا، ما با اسرای خود تجدید پیمان می‌کنیم و قول می‌دهیم که آزادی‌ آنها نزدیک است.

  حماس تاکید کرد که جنایت‌های اشغالگران و ایتمار بن گویرِ جنایتکار (وزیر فاشیست کابینه صهیونیستی) علیه اسرای فلسطینی که آخرین مورد آن شهادت ولید دقه بود، در چارچوب تلاش برای شکست تلاش‌های میانجی‌ها (در مذاکرات) و مانع تراشی در مقابل این تلاش‌هاست.

  شب گذشته هیئت امور اسرا و باشگاه اسرای فلسطینی از شهادت ولید دقه، اسیر فلسطینی که در آستانه 62 سالگی قرار داشت و از سن 24 سالگی یعنی به مدت 38 سال در زندان‌های دشمن اشغالگر بود، خبر داده و اعلام کردند که او بر اثر اهمال کاری عامدانه پزشکی به شهادت رسیده است.

  شهید ولید دقه در حالی در زندان‌های دشمن به سر می‌برد که به بیماری سرطان مبتلا بود و اشغالگران با این وجود با آزادی وی موافقت نکردند.

  شهید ولید دقه که بود؟

  شهید دقه از اهالی اراضی اشغالی 1948 به شمار می‌رود که در 25 مارس 1986 به همراه جمعی از دوستانش به نام‌های ابراهیم ابومخ، رشدی ابومخ و ابراهیم بیادسه، توسط نیروهای دشمن باز داشت شد.

  او حتی در دوره طولانی اسارت خود در زندان‌های دشمن هم به یک مبارز سیاسی و نویسنده و اندیشمند بزرگ معروف بوده و از نخبگان جنبش اسرای فلسطینی محسوب می‌شد. ولید دقه یکی از بارزترین اسرای فلسطینی بود که نوشته‌های ماهرانه‌ای درباره وضعیت فلسطین داشت.

  این اسیر شهید فلسطینی حتی در روزهای پایان عمر خود و درحالی که درد و رنج بسیاری می‌کشید و در معرض شکنجه و اهمال کاری عامدانه پزشکی در زندان‌های دشمن قرار داشت، همچنان به آرمان خود متعهد بود و به مطالعه و نویسندگی ادامه می‌داد و دوستانش در زندان از مقاومت عجیب او در برابر همه دشواری‌هایی که مقابلش بود می‌گویند.

  شهید ولید دقه در طول بازداشت کتاب ها و مقالات زیادی نوشته بود.«عبدالناصر فروانه» اسیر آزاد شده فلسطینی که با شهید دقه در زندان آشنا شده بود می‌گوید که شهید دقه با وجود اینکه بیشتر عمر خود را در زندان بود و از بیماری خطرناکی هم رنج می‌برد و جسمش از بین رفته بود اما ذهنی آزاده داشت و به آرمان‌های ملت خود و اسرای فلسطینی پایبند و وفادار بود.

  وی تاکید کرد که شهید دقه در روزهای پایانی زندگی خود هم همچنان مشغول نوشتن بود و روایت‌هایی از زندگی هزاران اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم اشغالگر که در معرض اهمال کاری عامدانه پزشکی قرار داشتند و از بیماری‌های مختلف رنج می‌بردند و در معرض مرگ تدرجی قرار گرفتند، نوشته بود.

  شهید دقه از بیماری نادر سرطان مغز استخوان رنج می‌برد و با وجود درد و عفونتی که همه بدنش را گرفته و بسیار لاغر شده بود اما خیلی خوب صحبت می‌کرد. علی‌رغم درخواست‌های مکرری که برای آزادی شهید دقه وجود داشت اما اشغالگران نپذیرفتند تا این که با سیاست کثیف مرگ تدریجی در زندان، این اسیر فلسطینی را به شهادت رساندند.

  انتهای پیام/

  منبع : tn.ai
  حتما بخوانید : اوکراین دخالت در حملات به نیروگاه زاپروژیا را رد کرد
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *