×
×

اسلامی: سازمان انرژی اتمی براساس سند جامع اقدام می‌کند

 • کد نوشته: 355
 • فروردین ۲۰, ۱۴۰۳
 • 16 بازدید
 • ۰
 • به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به‌مناسبت سالروز ملی فناوری هسته‌ای در نشستی خبری با اصحاب رسانه به تشریح دستاوردهای این سازمان پرداخت. اسلامی در ابتدا با اشاره به روز فناوری هسته‌ای گفت: اگرچه ما غم در دل داریم و با ظلمی که توسط […]

  اسلامی: سازمان انرژی اتمی براساس سند جامع اقدام
می‌کند
 • به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به‌مناسبت سالروز ملی فناوری هسته‌ای در نشستی خبری با اصحاب رسانه به تشریح دستاوردهای این سازمان پرداخت.

  اسلامی در ابتدا با اشاره به روز فناوری هسته‌ای گفت: اگرچه ما غم در دل داریم و با ظلمی که توسط رژیم صهیونیستی شکل گرفته است، ناراحتیم اما امیدواریم بیداری جهانی که شکل گرفته است با مقاومت مردم عزیز فلسطین به‌گونه‌ای رقم بخورد که این شجره ناپاک از این سرزمین پاک شود.

  رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه اظهار داشت: ما در ابتدا گفتیم که تلاش خواهیم کرد هیاهوی هسته‌ای را از بین ببریم و توسعه هسته‌ای را شتاب دهیم و تأثیراتش را در زندگی مردم نمایان کنیم. در گام اول آنچه ضرورت داشت تا ریل‌گذاری برای تحقق این شعار داشته باشیم سند راهبردی سازمان بود که تصویب شد. سرمشق ما این سند شد و در سال 1401 شاهد بودید 159 دستاورد دانشی و فناورانه را معرفی کردیم.

  وی افزود: در ادامه این حرکت در 1402 همین رویکرد ادامه داشت و 150 دستاورد در طول این سال رونمایی شد و یا معرفی خواهد شد. ما در این سال گام‌های موثری را در جهت توسعه و تقویت زیرساخت‌ها و هم شتاب بخشیدن به تجاری سازی برداشتیم. در سال 1402 حجم فعالیت‌هایی که در بخش پرتودهی صورت گرفت 2.5 برابر سال گذشته آن بود. برای ما بخش مهمی که جلوه موثر در زندگی مردم دارد پرتودهی است.

  اسلامی در خصوص ظرفیت صنایع گفت: سازمان با طراحی و ساخت سامانه‌های تماما ایرانی به مدد صنایع مختلف آمد و خدمات در سال 1402 سه برابر سال گذشته آن بود و نتیجه مطلوبی به دست آمد و ادامه خواهد داشت.

  وی با بیان اینکه ما در سال 1402 در بخش پزشکی و رادیودارو 15 دستاورد جدید را ثبت کردیم، گفت: در تراز 3 کشور اول دنیا سازمان حرکت می‌کند. در صدر رادیوداروها بحث استفاده از اشعه آلفا است که برای نخستین بار در دنیا دارد صورت می‌گیرد. ما توانستیم در مرز دانش حرکت خود را حفظ کنیم و پیشتازی داشته باشیم تا بتوانیم در خدمت بیماران سرطانی باشیم. اثربخشی این دارو در درمان اینگونه تعریف شده که از جنس درمانی است، می‌تواند تومورهای سرطانی و یا در بخش‌های عصبی می‌تواند تومور را از بین ببرد.

  رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما در سال گذشته کلینیک‌های زخم را راه اندازی کردیم و اکنون در سه بیمارستان تهران فعالیت‌ها آغاز شده و امیدواریم در سال جاری بتوانیم تا 50 مرکز درمان زخم‌های بدخیم را ایجاد کنیم و این حرکت در حال تداوم است. سامانه‌ای هم که سال گذشته رونمایی شد و در اتاق عمل قرار دارد برای درمان سرطان سینه بانوان در حال آزمایش است.

  اسلامی همچنین در خصوص طراحی جامع برای سامانه‌های پرتودهی در 12 قطب گفت: مهمترین بخش برای جهش تولید همین بخش است. ما سامانه‌ها را طراحی کردیم و مکان‌ها انتخاب شده و 12 قطب را عملیاتی خواهیم کرد. گام اول را که گام ریسک است را سازمان هزینه می‌کند و دیگر گام‌ها با بخش خصوصی انجام می‌شود. 130 میلیون تن محصولات کشاورزی و ضایعات داریم و اگر ظرفیت پرتودهی را افزایش دهیم از ضایعات جلوگیری می‌کند و کمک می‌کند به امنیت غذایی و بخش سلامت. این وعده‌ای که امروز اعلام می‌کنیم گامی است در جهت حضور حداکثری مردم در صنعت هسته‌ای و از ماه اردیبهشت به افتتاح خواهیم پرداخت.

  وی درباره توسعه نیروگاه‌های اتمی گفت: ما طرح 20 هزارمگاوات را سال گذشته آغاز کردیم و نیروگاه‌های 2 و 3 بوشهر و دیگر نیروگاه‌ها در مکران و استان خوزستان طرح‌ها آغاز شده است. ما در گام اول تجهیز و آماده سازی زیرساخت‌ها را در پیش داریم. ما در کارون وارد رویداد دوم خواهیم شد و اولین بتن نیروگاه کارون را خواهیم داشت. همچنین در بوشهر اکنون 3000 نفر کار می‌کنند و 5000 نفر نیرو خواهیم رسید و اولین بتن ریزی را در نیروگاه 3 بوشهر در ماه اردیبهشت شاهد خواهیم بود.

  رییس سازمان انرژی اتمی با قدردانی از تمام نفش آفرینان در صنعت هسته‌ای اظهار داشت: ان شالله مراسم ویژه‌ای برای پنجاهمین سال فعالیت هسته‌ای هفته‌های آینده برگزار خواهیم کرد و اولین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای را در اردیبهشت خواهیم داشت و امیدواریم روایت‌گری ظالمانه علیه ایران را از این طریق صدای رسایی باشیم و از این به بعد این کنفرانس را تکرار خواهیم کرد.  مگاپروژه دولت سیزدهم در سال جدید امیدآفرینی برای مردم است. ما خودمان را بخشی از این مگا پروژه می‌دانیم.

  وی در آخر خاطر نشان کرد: دیگران نمی‌خواهند ما روی پای خودمان صنعت هسته‌ای را به پیش ببریم و مزاحمت‌هایی ایجاد کردند اما خوشبختانه این مزاحمت‌ها کارساز نشده و نتایج درخشان برگ زرینی است بر افتخارات ملت ایران.

  انتهای پیام/

  منبع : tn.ai
  حتما بخوانید : ورود و خروج سهامداران درصدی ۱۹ فروردین ۱۴۰۳
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *